۳ تصور غلط درباره چت بات ها

 

امروزه هوش مصنوعی به حدی پیشرفت کرده است ، که قادر به انجام کارها به بهترین و ساده ترین روش ها است . به همین ترتیب چت بات ها نیز دائما در حال تکامل و پیشرفت هستند .

چت بات ها با قابلیت های شگفت انگیز و روابط کاربری قدرتمندشان ، کنجکاوی مردم را برانگیختند . بسیاری مدعی هستند این کنجکاوی و کاوش عمیق درباره چت بات ها ، در آینده ای نه چندان دور تمام صنایع جهان را تحت تاثیر قرار خواهد داد .

در این نوشته می خواهم به ۳ تصور غلط درباره چت بات ها اشاره کنم :

چت بات ها ، انسانها را از کار ، بی کار می کنند !

این بزرگترین اشتباه درباره چت بات هاست . تصور سیطره بی حد و حصر  و چیرگی همه جانبه ربات ها بر زندگی بشریت ، ایده ای فوق العاده برای ساخت فیلمهای علمی تخیلی است که البته تا حدود زیادی دست مالی شده و نخ نماست . کما اینکه آرزوی دیرینه ی پژوهشگران حوزه هوش مصنوعی ، یعنی طراحی سیستمی تحلیل گر و تصمیم گیر شبیه مغز انسان ، در سراسر جهان ، هنوز محقق نشده است . بنابر این نترسید ؛ چت بات ها ، بر انسان چیره نخواهند شد .

از طرفی تحقیقات متعدد گویای این واقعیت است که تا سال 2022 ، صنعت هوش مصنوعی ، منجر به ایجاد فرصت های شغلی بیشتری می شود . چرا که تمرکز مردم را به سمت امور خلاقانه و نوآورانه سوق می دهد .

چت بات ، همان ربات است !

تفاوت بین این دو مقوله به طور کلی ، به شرح زیر است :

چت بات ، نرم افزاری کامپیوتری است که تلاش می کند گفتگوهای انسان را از طریق تعاملات متنی یا صوتی شبیه سازی کند . یک کاربر می تواند سوال یا دستوری را با چت بات در میان بگذارد و چت بات در واکنشی به این کنش ، تعامل فعالانه ای با کاربر برقرار کند .

در حالیکه ربات ها ، اساسا برنامه هایی برای اجرای خودکار فرآیندی تکراری هستند . ربات ها معمولا برای تجزیه و تحلیل محتوای وب سایت ها استفاده می شوند .

چت بات ها فاقد احساسات هستند !

البته انکار قطعی و صد در صدی این گزاره ، خیلی دقیق نیست . تفکیکی که در این زمینه باید قائل شد معطوف به آموزش چت بات است . به این معنا که چت بات بیاموزد ، چه کنش احساسی را در واکنش به چه احساسی و چگونه بروز دهد . و در این زمینه به راحتی میتواند تا حد فریب مخاطب پیش رود که با اپراتوری انسانی در تعامل است .  بنابر این ، طبعا چت باتی که آموزش صحیح ببیند، کنش احساسی دارد و چت باتی که آموزش نبیند نه !

کلام آخر

چت بات ها دشمن انسان ها نیستند . آنها به دست انسان ها ساخته می شوند ، آموزش می بینند و نگهداری می شوند . بنابراین توانمندی هایشان همواره از طریق انسان ها ارتقا می یابد . هم چنین رشد و پیشرفت چت بات ها می تواند بستر فوق العاده ای برای بروز خلاقیت و نوآوری انسان ها فراهم کند .

 

منبع  :   Chatbotslife.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *