چت‌بات چیست و چرا این‌قدر مهم است؟

به تازگی، ابزارهای جدیدی که برای ساده سازی تعامل بین کاربران و کسب و کارها طراحی شده اند ، به بازار رسیده است : چت بات ها یا دستیاران مجازی . برای مثال در بانکداری، چت بات ها یکی از جدیدترین ابزارهایی است که برای ساده سازی تعامل بین مشتریان و بانک ها طراحی شده اند . در ادامه این مطلب کوتاه اجمالا به چیستی چت بات ها و اهمیتی که برای کسب و کار ها دارند ، می پردازیم .

 

 

چت بات چیست ؟

چت بات ، نرم افزاری است که با شبیه سازی روابط و تعاملات انسانی ( از طریق فرآیند پردازش زبان طبیعی یا NLP ) به مکالمه با مشتریان و کاربران می پردازد . چت بات ها عمدتا به عنوان پیشرفته ترین و امیدوارکننده ترین شیوه تعامل بین انسان و ماشین ، شناخته می شود . البته کاربرد اصلی چت‌بات‌ها تنها محدود به برقراری مکالمات ساده با مشتریان نیست و با استفاده از آن‌ها می‌توان کارهایی نظیر برنامه‌ریزی یک ملاقات ، اطلاع از وضعیت آب و هوا ، کمک به مشتریان برای خرید و … را نام برد .

چرا چت بات این‌قدر مهم است؟

چت بات ها با ایجاد تحول در شکل تعاملات بین مشتریان و کسب و کارها ، تجربه مشتری را بهبود می بخشند و در عین حال ، فرصت های جدیدی را جهت تقویت فرآیند جذب مشتری و بهره وری عملیاتی ، با کاهش هزینه معمول پشتیبانی ، فراهم می کند .

مزیت اصلی استفاده از چت بات ها صرفه جویی در زمان و هزینه ها و هم چنین تلاش در پشتیبانی خودکار از کاربران می باشد . بر اساس پیش بینی شرکت تحقیقاتی و مشاوره جهانی Gartner ، در سال 2020 بیش از 85% خدمات کاربری ، بدون حضور اپراتور انسانی کنترل و هدایت می شود . البته لازم به ذکر است ، صرف نظر از نوع رویکرد و نوع پلتفرم مورد استفاده ، مداخله ی انسان در زمینه تنظیم ، آموزش و بهینه سازی چت بات ها بسیار مهم و اجتناب ناپذیر است .

کلام آخر

چت بات ها با روش های جدیدی که در زمینه شیوه بازاریابی و پشتیبانی کسب و کارها به ارمغان آورده اند ، در حال به دست آوردن محبوبیت روز افزون هستند . برآیند مطالعه ظرفیت های متنوع چت بات ها از هر منظر ، گویای اهمیت فوق العاده و حیاتی چت بات ها در عصر تکنولوژی است . چت بات ها نمایان گر فرصتی بسیار بزرگ برای برقراری ارتباط کسب و کارها با مشتریان از طریق برنامه های پیام رسانی هستند . 

 

منبع : expertsystem.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *